Jak koupit toho správného koně

8. listopadu 2013 v 17:53 | Kačka |  Vše kolem koní
Mít koně je sen každého koňáka, ale dřív než se rozhodnete hledat koně ke koupi, ujasněte si, jaký by měl být. Pro jaký účel, jestli jako společník ke druhému koni, rekreační kůň, kůň pro sport, pro chov nebo miláček na zahradu. A co od něj očekáváte. Čím vyšší jsou Vaše sportovní ambice, tím nákladnější bude koupě a následně výdaje (přeprava, vybavení, tréninky, startovné..).


Potom by jste měli zhodnotit vaše jezdecké schopnosti a zkušenosti. Kolik času jste schopni koni věnovat. Nezapomeňte, že koni je potřeba věnovat nejméně 2 hodiny denně. 1 hodina strávená práci s koněm (ježdění, zápřah, lonžování apod.)
+ hodina strávená čištěním, sedláním a ošetřením po práci. A to pouze pokud koně budete mít ustájeného v nájemné stáji. Pokud ho budete chtít mít doma, musíte 2x denně místovat a 3x denně krmit. + 2 hodiny práce. Taky musíte najít místo kam s hnojem, kde uložit krmivo a vybavení. Nezapomeňte, že kůňnesmí být ve stáji sám, je to stádové zvíře a vyhledává společnost. Kromě koně mu jako společník postačí osel či poník.

Pokud splňujete všechny požadavky, přistoupíme k další části, k výběru koně. Plemene, pohlaví a věku. U výběru vhodného plemene hraje hlavní roli pro jaký účel si koně kupujete.

Chtete li koně pro sport, nejlepší bude moderní teplokrevné plemeno. Pro drezuru a skákání to je hannoverský kůň, holštýnský kůň, westfálský kůň, oldenburský kůň, trakénský kůň, belgický teplokrevník, holandský teplokrevník, bavorský teplokrevník, dánský teplokrevník, Čt, atd. U endurance budou nejlepší plemena z arabských chovů ( arabský plnokrevník, shagya arab, agloarab atd.). Chcete-li koně pro potěšení oka určitě vás nezklame andaluský kůň, P.R.E., lusitánský kůň, lipický kůň či kůň frízský atd. K nenáročným plemenům, která mohou být celoročně ustájená venku patří hafling, hucul a u dětí oblíbení poníci.

Pokud chcete koně pro sport, velkou roli hraje původ a linie koně.

Přesuneme se k další části, výběru pohlaví a stáří. To nejvíce zavisí na vašich jezdeckých schopnostech a zkušenostech. Začátečníci by si nikdy neměli pořizovat mladého koně nebo hřebce. Po začátečníky jsou vhodní koně starší, klidnější a zkušenější. Přibližně 8 let a více. Čím starší kůň je, tím je klidnější, ovladatelnější a zkušenější. A také se jim nenadarmo říká "učitelé", protože toho svého jezdce hodně naučí. Stupni výcviku odpovídá i cena koně.

Mladí koně a hřebci jsou pro zkušené jezdce, kteří jsou schopni koně vychovávat, učit ho nové věci, přijeďovat a rozvíjet jeho schopnosti. Co se pohlaví týče. Pro začínající jezdce je nejvhodnější valach nebo kobyla. U kobyl musíme vzít v úvahu pravidelnou říji, při které se její chování trochu změní. V jeden den to bude "miláček" a další "na zabití". Kdežto charakter valacha je "trvalý". Hřebec by měl přijít vždy jen do zkušených rukou!! Důležitá je taky povaha a charakter koně.

Pokud má kůň nějaký zlozvyk, velmi špatně se odnaučuje. Koně s nějakou vadou, dřívějším zraněním či problémoví koně by měli kontrovat zkušení jezdci. Proto si při koupi koně pečlivě prohlédněte. Pokud byl kůŇ týraný a vy mu chcete dát další šanci, trvá delší dobu navázání kontaktu a získání důvěry, než s koněm který týrání nezná.
Pokud nejste plnoletí a rodiče si myslí, že koně nezvládnete nebo vám nechtějí koně dovolit, dejte si inzerát nebo se podívejte po stájích v okolí na pronájem koně.

Závěrem pár rad:
Koupi koně věnujte dostatek času. "Narazit" na správné zvíře není otázka několika dnů.
Neslevujte ze svých požadavků. Mohli byste toho časem litovat.
Nekupte prvního koně, kterého uvidíte.
Nechte koni udělat kompletní veterinární vyšetření a RTG, které posoudí Váš veterinář.
Na koně se jeďte několikrát podívat.
Před první cestou, je vhodné si nechat poslat fotky a video v kroku, klusu, cvalu a popř. skoku. Můžete si tím ušetřit zbytečnou cestu.
Na prohlídku si vezměte s sebou nestrannou osobu, která koním samozřejmě rozumí.
Vyzkoušejte si koně pod sedlem a nejenom v kryté jízdárně, ale i v terénu.
Zeptejte se ošetřovatele na chování koně. Vidí to z jiného úhlu pohledu než prodávající.

Čerpala jsem z http://www.myhorses.eu/magazin/jak-koupit-toho-spravneho-kone.htm a z knížky, kterou mám doma.

V dalším článku této rubriky se můžete dočíst o pronájmu koně.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kůň nebo poník?

kůň 88.2% (15)
poník 11.8% (2)

Komentáře

1 Katka-Kate Katka-Kate | Web | 8. listopadu 2013 v 20:37 | Reagovat

Jů zajímavý článek!:) Početla jsem si :3Těším se na další takovéhle články:)

2 Katy Katy | Web | 8. listopadu 2013 v 22:04 | Reagovat

Ještě aby mi rodiče dovolily koupit koně a bylo by to super :D Ale jinak super tipy a rady :) PS: Určitě se spřátelíme :)

3 Ká. Ká. | Web | 9. listopadu 2013 v 11:32 | Reagovat

Koně by chtěl každý druhý člověk, ale většina z nich ani neví co to obnáší a myslí jen a jen na to, aby si na něm vozili prdel. Ovšem správný koňák si to nemyslí..

4 Dee* Dee* | Web | 9. listopadu 2013 v 22:58 | Reagovat

Ahojky, moc tě prosím o hlásek do soutěže. Už je to něco jako semifinále.  Příští kolo už bude o vítěze a já bych se tam ráda dostala. Hodně to pro mě znamená . Děkuji moc a když budeš něco potřebovat stačí napsat a já ti hlas oplatím. Jsem tam jako 16.Dee*.

http://nnina-dobrev.blog.cz/1311/sutaz-o-damonov-prsten-2-kolo

5 Áď!q Áď!q | Web | 10. listopadu 2013 v 15:39 | Reagovat

Super článek (y) Dřív jsem psala podobné - na mojem starým blogu -.. :) Jinak já koně budu moct mít max. až budu dospělá páč dřív mi ho rodiče určitě nekoupěj!! :D

6 Kristin Kristin | Web | 11. listopadu 2013 v 5:55 | Reagovat

Pěkně sepsáno :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama